Back to top

Jak být dobrým hostem

Warmshowers Forums Disabled

Dear Warmshowers Community, we know this is a time of concern for everyone around the globe due to the COVID-19 pandemic.  In an effort to streamline communication and better address the current needs of our community in a timely manner, we are temporarily disabling the forums and directing everyone to the Warmshowers Facebook Group. This will allow the Warmshowers Community a centralized place for comments, questions, and concerns related to touring and hosting. As always, we ask that you follow our community guidelines when posting.

Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/Warmshowers.org/

Please note: For technical questions see our FAQ's to address your question or use the Contact Us form for technical support ONLY.  We will not be providing any information on travel or hosting requests through the Contact Us form.

1 envío / 0 nuevos
WS Member Imagen de WS Member
Jak být dobrým hostem
Vašimi pravidly jsou preference vašeho hostitele .

Upozorněte co nejlépe na to, co od hostitele požadujete, a to předem, protože mnozí lidé mají ještě další povinnosti, kterým se musí věnovat.

Respektujte majetek a pocity vašeho hostitele, nepoužívejte nic z toho bez jeho dovolení, včetně telefonů, počítačů nebo internetového připojení. Jste-li v cizí zemi, přizpůsobte se kulturním rozdílům. Dodržujte požadavky na zákaz alkoholu a náboženské rituály. Ačkoliv jste na výletu, ukažte svůj zájem o život vašeho hostitele.

Nic nepředstírejte

Bavte se o tom, co váš hostitel očekává ohledně jídla a používání kuchyně, koupelny a prostor ke spaní. Jste alergický na domácí zvířata? Zeptejte se, zda se v domácnosti vyskytují.

Opusťte věci lepší, než jste je našli, nebo aspoň po sobě nezanechávejte stopy.

Nejste v hotelu, ale v něčím domě, vždy po sobě ukliďte a nabídněte vhodnou pomoc.

Zlaté pravidlo

Přistupujte ke svému hostiteli tak, jak byste chtěli, aby k vám přistupovali vaši hosté. Dodržujte, co jste si smluvili ohledně času a místa, pokud se váš časový plán z jakéhokoliv důvodu změní, dejte vašemu hostiteli vědět.

Věřte svým instinktům

Cítíte-li se z jakýchkoliv důvodů nepříjemně, nezůstávejte. Jestliže při prvním rozhovoru cítíte, že něco není v pořádku, asi to pro vás nebude dobré, poslechněte to a využijte příležitost.

Jen krátká návštěva potěší

I když na tom trvají, vzpomeňte si na slova Benjamina Franklina, že host a ryba třetí den smrdí. Omezte svůj čas s jedním hostitelem, neprotahujte svůj pobyt.

Přispějte nebo projevte svou vděčnost

Ukažte, jak hostitele oceňujete, příspěvkem na společné jídlo, surovinami, speciálními drinky, úklidem a podobně. Než odjedete, vezměte si hostitelovu adresu a pošlete mu z cesty pohled s poděkováním. Nebo pěknou fotku z doby strávené společně nebo v jeho okolí. Mnoho cykloturistických hostitelů taková zprostředkovaná cesta potěší. Jste-li žádáni, podělte se o zážitky a fotky z vašich dobrodružství. A naopak se ptejte na jeho cyklistické a cestovatelské zkušenosti.

Jste velvyslancem všech cykloturistů

Ať už chcete nebo ne, vaše chování odráží chování celého cykloturistického společenství. Buďte laskaví, zdvořilí a uctiví hosté, aby si i ostatní mohli v budoucnu užít pohostinnosti. Je-li váš hostitel členem sítě Warmshowers, zanechte na jeho profilu zpětnou vazbu, kterou mohou využít i další cykloturisté.

Jestliže se vám zdá, že toho na vás chceme příliš, pak asi pro vás není nejlepší volbou, být něčím hostem. Jestliže toužíte po odpočinku nebo času stráveném o samotě, asi nebude ten pravý čas přijmout nabídku na postel v domě. Buďte si vědomi svých limitů a potřeb a ctěte je i v zájmu jiných.

initRatings('rater1');

Děkujeme Adventure Cycling za tento článek, původně publikovaný jako How to be a good guest v seriálu Bicycle Travel Etiquette