Back to top

Jak být dobrým hostem

1 envío / 0 nuevos
WS Member Imagen de WS Member
Jak být dobrým hostem
Vašimi pravidly jsou preference vašeho hostitele .

Upozorněte co nejlépe na to, co od hostitele požadujete, a to předem, protože mnozí lidé mají ještě další povinnosti, kterým se musí věnovat.

Respektujte majetek a pocity vašeho hostitele, nepoužívejte nic z toho bez jeho dovolení, včetně telefonů, počítačů nebo internetového připojení. Jste-li v cizí zemi, přizpůsobte se kulturním rozdílům. Dodržujte požadavky na zákaz alkoholu a náboženské rituály. Ačkoliv jste na výletu, ukažte svůj zájem o život vašeho hostitele.

Nic nepředstírejte

Bavte se o tom, co váš hostitel očekává ohledně jídla a používání kuchyně, koupelny a prostor ke spaní. Jste alergický na domácí zvířata? Zeptejte se, zda se v domácnosti vyskytují.

Opusťte věci lepší, než jste je našli, nebo aspoň po sobě nezanechávejte stopy.

Nejste v hotelu, ale v něčím domě, vždy po sobě ukliďte a nabídněte vhodnou pomoc.

Zlaté pravidlo

Přistupujte ke svému hostiteli tak, jak byste chtěli, aby k vám přistupovali vaši hosté. Dodržujte, co jste si smluvili ohledně času a místa, pokud se váš časový plán z jakéhokoliv důvodu změní, dejte vašemu hostiteli vědět.

Věřte svým instinktům

Cítíte-li se z jakýchkoliv důvodů nepříjemně, nezůstávejte. Jestliže při prvním rozhovoru cítíte, že něco není v pořádku, asi to pro vás nebude dobré, poslechněte to a využijte příležitost.

Jen krátká návštěva potěší

I když na tom trvají, vzpomeňte si na slova Benjamina Franklina, že host a ryba třetí den smrdí. Omezte svůj čas s jedním hostitelem, neprotahujte svůj pobyt.

Přispějte nebo projevte svou vděčnost

Ukažte, jak hostitele oceňujete, příspěvkem na společné jídlo, surovinami, speciálními drinky, úklidem a podobně. Než odjedete, vezměte si hostitelovu adresu a pošlete mu z cesty pohled s poděkováním. Nebo pěknou fotku z doby strávené společně nebo v jeho okolí. Mnoho cykloturistických hostitelů taková zprostředkovaná cesta potěší. Jste-li žádáni, podělte se o zážitky a fotky z vašich dobrodružství. A naopak se ptejte na jeho cyklistické a cestovatelské zkušenosti.

Jste velvyslancem všech cykloturistů

Ať už chcete nebo ne, vaše chování odráží chování celého cykloturistického společenství. Buďte laskaví, zdvořilí a uctiví hosté, aby si i ostatní mohli v budoucnu užít pohostinnosti. Je-li váš hostitel členem sítě Warmshowers, zanechte na jeho profilu zpětnou vazbu, kterou mohou využít i další cykloturisté.

Jestliže se vám zdá, že toho na vás chceme příliš, pak asi pro vás není nejlepší volbou, být něčím hostem. Jestliže toužíte po odpočinku nebo času stráveném o samotě, asi nebude ten pravý čas přijmout nabídku na postel v domě. Buďte si vědomi svých limitů a potřeb a ctěte je i v zájmu jiných.

initRatings('rater1');

Děkujeme Adventure Cycling za tento článek, původně publikovaný jako How to be a good guest v seriálu Bicycle Travel Etiquette